ABC domowego budżetu

Nie samą firmą i sprawami zawodowymi żyje człowiek. Ważne są również finanse typowo osobiste. Sprawdźmy więc ABC domowego budżetu i jego sposób organizacji od podstaw.

Czy przez rozrzutność, domowy budżet może doprowadzić nas do bankructwa? Niestety – tak. Gdyż nasz budżet gorzej znosi deficyt niż budżety państw, jak widać u nas w kraju potrafi on trwać całe dziesięciolecia.

Życie „na kredyt” często kończy się źle znaczenie wcześniej niż się spodziewamy. Czy umiemy zaplanować wydatki i myślimy ile odłożyć z wypłaty i w co te pieniądze zainwestować?

Często nasze wydatki są kierowane impulsem, a inwestycje są zerowe, nawet wtedy gdy na horyzoncie pojawia się gotówka.

Domowy budżet, to decyzje przemyślane i podjęte z uwagą celu, który zamierzamy osiągnąć, dlatego istotne jest planowanie.

Wiąże się to np. z stworzeniem listy niezbędnych wydatków, w których szukamy oszczędności.

Takich wydatków jest sporo, co często przekłada się na kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Jak duże są to kwoty dopiero widzimy, gdy przemnożymy je przez lata, w których wydawaliśmy pieniądze.

Oczywiście nie mówimy o budżetach, w których brakuje na wszystko, a w ramach psychoterapii, kupujemy coś co choć na chwilę pozwoli nam zapomnieć o swojej sytuacji finansowej.

Trzeba jednak pamiętać, że zawsze będziemy za mało zarabiać, minimalna pensja jest mała zaś średnia krajowa wyliczana przez organy może być uznawana za zbyt dużą przez przedsiębiorcę, aby zapłacić pracownikowi.

Po pierwsze – zdrowy rozsądek…

Realne mamy dochody i konieczne wydatki, co oznacza że powinniśmy się im przyjrzeć bliżej.

To znaczy rozpisać je w następujący sposób po jednej stronie kwota pensji; po drugiej kwoty czynszu, mediów, opłat za zakupy, paliwo i wszystko za co płacimy co miesiąc.

Po zapisaniu wszystkiego, może się okazać, że przyszedł czas na modernizację i związanych z tym finansów.

Jedno jest pewne nasze działanie nie może doprowadzić do to ograniczenia wszystkiego kosztem oszczędzania.

Chyba, że mamy spore długi które należy skonsolidować jednym kredytem i narzucić reżim w wydatkach do czasu kiedy nie poprawi się nasza sytuacja.

ABC domowego budżetu – oszczędzanie na opłatach bankowych

Niech jako przykład posłuży kwota opłaty za prowadzenie rachunku w banku, która to wynosi 7, 50 zł; opłata za kartę debetową 2 zł, a za pojedynczy przelew złotówka.

Wszystko razem może dać nam kwoty rzędu 20 do 30 zł miesięcznie. Wiadomym jest, że są banki które prowadzą konta za darmo z darmowymi przelewami.

Jednak problem nie tkwi w chęci zmiany banku, tylko często w posiadanych w nim kredytach np. na kartach kredytowych czy inne obciążenia, które uniemożliwiają zmianę banku.

Analiza powyższa może pozwolić nam na próbę negocjacji warunków bankowych, jeśli aż tak są dla nas nie atrakcyjne.

Jak organizować domowy budżet

ABC domowego budżetu – od czego zacząć?

Na początek – zróbmy tzw. bilans otwarcia domowego budżetu i zróbmy kilka prostych obliczeń.

Zapiszmy po lewej stronie pieniądze, które do nas trafiają z wynagrodzeń lub innych źródeł, te które otrzymujemy stale i regularnie.

Proponuje nie uwzględniać ekstra premii, gdyż dziś jest jutro jej nie ma.

Po prawej stronie zapiszemy stałe wydatki, których raczej nie będzie można zmniejszyć, ich uniknąć się nie da.

Osobną kategorią wydatków będą pożyczkowe zobowiązania. Jeżeli są, przeanalizujmy czy są takie, których możemy się pozbyć.

Np. zadłużenie na karcie kredytowej (upewnijmy się, ile wynosi nasz grace period), co pozwoli pozbyć się zobowiązania wysoko oprocentowanego.

Bilans otwarcia domowego budżetu to też zgromadzony majątek, niektóre ze składników majątku możemy wykorzystać w planowaniu i wykonywaniu domowego budżetu.

Sprawdź również, jak zrobić przegląd finansowy.

Na czym oszczędzać – praktyczny przykład

Jako możliwość niech posłuży przykład pozbycie się wynajmowanego garażu, który niby należy do nas a tylko generuje wydatki, bo samochód i tak stoi przed blokiem.

Opisane działania pozwolą wszystko dokładnie policzyć i obejrzeć z innej perspektywy. Co daje możliwości decyzji o zaciągnięci kredytu lub pożyczki jako rozsądnego długu, który jest optymalny.

Samo planowanie wydatków na kredyt, zaciąganie wieloletnich zobowiązań i ich spłacanie to właśnie jest element domowego budżetu.

Zaś zadłużanie się na wysokie kwoty nawet jeśli dotyczy mieszkania, bez planowania domowego budżetu, może skończyć jak historie kredytów frankowych, które swój finał dziś mają w sądach.

Bądźmy racjonalni i nie liczmy na niespodziewaną podwyżkę pensji. Zawsze lepiej gospodarować tym co rzeczywiście posiadamy.

Gdyż zadaniem stworzenia domowego budżetu jest życiowa stabilizacja i bezpieczeństwo finansowe, do którego niezbędna jest finansowa płynność (nie wolno pozostać bez pieniędzy) i rezerwy (na niespodziewane wydatki).

Jeżeli już wpadłeś w tarapaty finansowe, sprawdź – czym jest windykacja długów.