Jak obniżyć podatek dochodowy w firmie

Jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się, jak obniżyć podatek dochodowy w firmie?

Obowiązek zapłaty podatku dochodowego spędza sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. Choć aktualnie obniżony do 17%, nadal stanowi prawie 1/5 całkowitego osiąganego przez nas dochodu. To dużo.

Zwłaszcza, że oprócz niego mamy do zapłaty szereg innych kosztów – VAT, ubezpieczeń społecznych czy wynagrodzeń dla pracowników.

Z tego względu osoby fizyczne prowadzące firmę często zastanawiają się, jakie działania muszą podjąć, by uniknąć albo chociaż zminimalizować ten obowiązek. Rozwiązań jest całkiem sporo.

Czym jest podatek dochodowy?

Podatek dochodowy jest ceną, którą musimy zapłacić za możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Przecież, gdyby nie państwo, to działalność taka nie miałaby racji bytu, a my nie dostawalibyśmy darmowych świadczeń jak służba zdrowia czy 500+.

Określa się go na podstawie osiągniętego dochodu (nie mylić z przychodem), który stanowi różnicę między przychodem, a kosztami uzyskania przychodów.

Dlatego, żeby przyczynić się do jego obniżenia, należy zastosować jedną z dwóch opcji – obniżyć przychody albo zwiększyć koszty. Z zasady, że ta pierwsza jest mało korzystna dla przedsiębiorców, dziś zajmiemy się tą drugą.

Koszty uzyskania przychodu

Właśnie to nas interesuje. Koszty. Przedsiębiorca chce generować zyski, ale jednocześnie unikać, przyznajmy szczerze, niepotrzebnych opłat.

Z punktu widzenia państwa, wpływ pieniędzy z podatku dochodowego również nie jest zbyt wysoki w porównaniu z pozostałymi wpływami podatkowymi, jeśli więc nawet uda nam się go obniżyć do zera, żadna strata dla państwa.

Obniżenia podatku dochodowego to wrzucanie w koszty kosztów uzyskania przychodów, czyli takich, które wpływają na osiągane przez nas zyski, tj. pomagają je zwiększyć, zabezpieczają je lub zachowują.

Co najważniejsze, muszą być powiązane z rodzajem działalności gospodarczej i wykorzystywane na jej potrzeby. Jeśli jesteśmy masażystą i chcielibyśmy sobie zakupić strój roboczy, to wszystko będzie w porządku.

Jeśli natomiast kupimy spodnie z np. Zary, które stanowią nasz codzienny ubiór, to one kosztami uzyskania przychodu już nie są.

Obniżenie podatku dochodowego przydaje się zwłaszcza na końcu roku podatkowego, kiedy to umożliwiony stanie się zwrot nadpłaconego podatku.

Warto więc zwłaszcza w tym okresie przyjrzeć się ponoszonym kosztom w firmie i ponieść je szybciej niż w kolejnym roku podatkowym.

Jak obniżyć podatek dochodowy w firmie?

Jeśli nasza firma się rozwija, a my potrzebujemy nowych rąk do pracy, możemy po prostu zatrudnić pracownika.

Nawet jeśli będzie to osoba zatrudniona na umowę zlecenie lub umowę o dzieło to koszty związane z wypłatą wynagrodzenia, będziemy mogli wrzucić w koszty. Tym samym zmniejszając oczywiście podatek dochodowy.

Ale to rozwiązanie jest zbyt oczywiste. Przejdźmy do tych bardziej „wyjątkowych”. Koszty zwiększyć możemy poprzez ponoszenie wydatków na wynajem biura.

KOSZTY DZIAŁALNOŚCI PROWADZONEJ W DOMU

Nawet jeśli działalność prowadzimy w domu. Wtedy do KUP, czyli kosztów uzyskania przychodów, zaliczymy jedynie część wydatków na czynsz.

W tym opłaty za energię i internet, ponoszonych w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowo możemy pokusić się o zakup mebli.

Krzesła biurowe i biurka idealnie nadają się na obniżenie podatku i doskonale wpisują się w definicję kosztów w działalności gospodarczej.

CZASOPISMA BRANŻOWE

Po drugie. Może to rozwiązanie nie jest często spotykane, ale niezwykle przydatne, zwłaszcza gdy chcesz poszerzać swoją wiedzę w branży i być na bieżącą. O czym mowa? Czasopisma specjalistyczne.

Najlepiej, gdy pod koniec roku zamówisz sobie prenumeratę na cały rok. A wydatek z nią związany wrzucisz w koszty w grudniu.

Nie dość, że zmniejszysz podatek, to jeszcze nauczysz się więcej. A Ci co wiedzą i potrafią więcej, generują wyższe zyski!

SAMOCHÓD FIRMOWY

Po trzecie – samochód firmowy. Zwykle zakup wiąże się z ponoszeniem dużych kosztów. Jednak, jeśli weźmiesz auto w leasing, to wszystkie zapłacone raty będziesz mógł co miesiąc odliczać.

A przy leasingu operacyjnym oprócz części kapitałowej raty, wrzucisz w koszty również część odsetkową.

ODZIEŻ FIRMOWA

W przypadku spotkań z klientami, w celu omówienia ważnych umów czy reklamy produktów, możesz wykorzystać odzież. Ale nie taką zwykłą.

Wystarczy, że znajdzie się na niej logotyp Twojej firmy. A wtedy taki t-shirt czy koszula uznany zostanie za odzież reklamową i Urząd Skarbowy ani nie piśnie, że nie powinieneś wrzucać tego w koszty. Idealnie.

CZWORONOŻNY STRÓŻ

Co ciekawe, jeśli posiadasz odgrodzony teren i obawiasz się, że ktoś może Cię ograbić, to koszty związane z posiadaniem czworonożnego przyjaciela – odpowiedzialnego za strzeżenie terenu – również możesz wliczyć w koszty.

Mowa tutaj nie tylko o karmie czy budzie dla naszego ochroniarza, ale również wydatkach związanych np. z opieką weterynaryjną.

ŚRODKI TRANSPORTU

I ostatnie, również nieszablonowe rozwiązanie – środek transportu. Standardem są oczywiście samochody.

Ale jeśli nie chcesz docierać do pracy w ten sposób, bo cenisz bardziej ekologiczny styl życia, to w koszty uzyskania przychodów wrzucić możesz wydatki związane z zakupem roweru oraz jego późniejszym użytkowaniem.

Jak obniżyć podatek dochodowy w firmie – podsumowanie

Jedyne, o czym musisz pamiętać, to to, że do kosztów uzyskania przychodów na 100% nie będziesz mógł wrzucić wydatków określonych w Ustawie o podatku dla osób fizycznych w artykule 23.

W przypadku pozostałych rozwiązań to na osobie prowadzącej firmie ciąży odpowiedzialność kwalifikowania kosztu jako KUP. Będziemy odpowiadać i tłumaczyć się przed Urzędem Skarbowym, jeśli nadarzy się taka okazja.

Możemy jednak liczyć na wsparcie i indywidualną interpretację. Otrzymuje się ją na podstawie złożonego wniosku na stronie Ministra Finansów. Kosztuje 40 zł i czeka się na nią około 3 miesiące.

Wtedy będziemy pewni czy nasza intuicja odnośnie kosztów jest poprawna, nie będziemy też musieli się w przyszłości niczego obawiać.

Przydatne linki dla przedsiębiorców:

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy/chce-wiedziec-jak-zalozyc-wlasna-firme/zanim-zdecydujesz-sie-na-wlasna-firme

https://przyjaznebanki.pl/konto-firmowe-online/

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jakie-podatki-placi-przedsiebiorca

https://pl.wikipedia.org/wiki/Faktoring