Czy warto płacić za serwery dedykowane?

Do wielu osób prowadzących działalność w internecie, niezwykle istotną decyzją, którą trzeba podjąć już na samym początku, jest wybór dostawcy usług hostingowych. Każda działalność prowadzona w sieci musi przecież mieć swoją siedzibę oraz miejsce, w którym będą przechowywane dane firmy. Dostępne dzisiaj na rynku serwery dedykowane pozwalają na przeniesienie konieczności obsługi serwerów do zewnętrznego dostawcy.

Nowe realia w branży IT.

Rozwój usług sieciowych a przede wszystkim rozwój technologii związanych z przechowywaniem danych w chmurze pozwala na znaczące ograniczenie kosztów prowadzenia działalności w internecie. Nawet serwery dedykowane są dzisiaj dostępne w atrakcyjnych cenach, dzięki czemu nawet początkujący przedsiębiorcy mogą rozważyć zakup tego typu usługi.

Serwer dedykowany czy chmura prywatna?

Zanim zdecydujemy się na zakup odpowiednich usług warto najpierw bardzo dokładnie określić swoje potrzeby i zastanowić się w jakim stopniu musimy zapewnić wydajność naszym aplikacjom. Musimy przy tym zawsze brać pod uwagę zwiększenie się zapotrzebowania na moc obliczeniową w niedalekiej przyszłości.

Jak prognozować wymaganą wydajność serwera?

Aby móc sobie w przybliżeniu oszacować jak dużo mocy obliczeniowej będziemy potrzebować aby być w stanie obsługiwać bez awaryjnie i z wystarczającą wydajnością wszystkich naszych klientów, musimy brać pod uwagę przede wszystkim dane, jakie zebraliśmy z logów serwera. Dopiero wtedy możemy myśleć nad wykupieniem dedykowanej usługi. Aby być w stanie określić nasze zapotrzebowanie na pamięć musimy bardzo dobrze znać całą infrastrukturę IT.