Czy warto kupić obligacje

Jesteś inwestorem i zastanawiałeś się, czy warto kupić obligacje? Sprawdź najważniejsze informacje na temat tej formy pomnażania swojego kapitału.

Obligacje stosunkowo długo nie były zbyt popularne pośród inwestorów. Obecnie ich popularność zaczyna rosnąć. I nie ma w tym nic dziwnego. 

Ministerstwo Finansów nie tylko postawiło na intensywny marketing, ale tez znacząco poszerzyło swoją ofertę, dając ciekawy wybór także drobnym inwestorom.

Trzeba podkreślić, że obligacje jako instrument dłużny emitowany przez Skarb Państwa (choć to nie jedyny możliwy emitent) są przede wszystkim stabilną i pewną formą inwestycji.

Oprocentowanie nie powala na kolana, jednak oferta obligacji skarbowych wolna jest od jakichkolwiek haczyków.

Równie niskie jest także oprocentowanie lokat bankowych, a na nich często obowiązują dodatkowe ograniczenia finansowe tj. korzystnie oprocentowane są kwoty do 10 tys. czy 50 tys.

Obligacje można kupić dysponując dolną kwotą 100 zł, a górna limitu praktycznie nie ma.

Dodatkowym atutem dla dysponujących większą gotówką jest fakt, że niezależnie od kwoty objęta jest ona pełna gwarancją ze strony Skarbu Państwa.

Gwarancja obejmuje zarówno zdeponowany kapitał, jak i odsetki. To zdecydowana przewaga nad lokatami, które gwarantowane są tylko do 100 tys. euro.

Obligacje - czy warto w nie inwestować

Gdzie kupić obligacje?

Bardzo prosty jest zakup obligacji: za pośrednictwem oddziałów PKO Banku Polskiego, w punktach obsługi klientów domu maklerskiego PKO BP, za pośrednictwem Internetu czy konta Inteligo.

Alternatywą może być także kupienie obligacji na rynku wtórnym. Odbywa się to poprzez zawarcie umowy cywilno – prawnej lub przez utworzony przy Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych rynek Catalyst.

Terminy wykupu obligacji zmieniają się, oferta jest jednak dość bogata Największą popularnością cieszą się obligacje trzymiesięczne o stałym oprocentowaniu.

Ministerstwo Finansów proponuje także obligacje kilkuletnie. Z pewnością warto zainteresować się obligacjami emitowanymi co jakiś czas – obligacjami premiowymi.

Tutaj bowiem może nas spotkać dodatkowa niespodzianka w postaci losowej wygranej dodatkowej kwoty.

Korzystnie przedstawia się oferta adresowana do beneficjentów programu 500 +.

Obligacje może nabyć wyłącznie osoba, która została wskazana z imienia i nazwiska w decyzji przyznającej świadczenie wychowawcze.

Mają one sześcio- lub dwunastoletni termin zapadalności, których oprocentowanie jest znacznie wyższe od standardowego.

Kupując obligacje sześcioletnie możemy liczyć na zysk odpowiadający aktualnemu poziomowi inflacji powiększonemu o 1, 75 %.

Natomiast w przypadku dwunastoletniego okresu oszczędzania marża ta wynosi 2%.

Jest to oczywisty zabieg mający zachęcić rodziców do oszczędzania na przyszłość swoich dzieci. Obligacje to korzystny zamiennik dla depozytów bankowych.

Zamrażamy kapitał po to, aby nie stracić na inflacji. Zyski można dostrzegać tylko przy większych kwotach, jednak to dobry instrument finansowy, aby zgromadzone pieniądze przechowywać.