Jak nie przepłacać za granicą
Ja nie przepłacać za granicą? Lepiej płacić kartą wielowalutową czy gotówką?
To pytanie często zadajemy sobie przed wymarzonym wakacyjnym wyjazdem czy służbową delegacją.
Nikt z nas nie chce, by koszty przewalutowania zaskoczyły nas na miejscu.
Warto więc zawczasu sprawdzić, jakie rozwiązanie oferuje nasz bank – a być może zastanowić się także nad ofertą innych banków.
Wielowalutowe rozwiązanie
Tradycyjnie, nasze karty płatnicze, rozliczane w złotówkach, narażone były na koszty przewalutowania, sięgające nawet kilku procent.
Gdy pojawia się – przykładowo – prowizja za wypłatę z bankomatu, nasza wycieczka mogła nas narazić na kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset dodatkowych złotych.
Szczęśliwie, coraz więcej banków oferuje nam tzw. karty wielowalutowe, gdzie waluta płatności rozpoznawana jest automatycznie, zaś koszt przewalutowania jest obniżony, a prowizje nie występują.
Warto sprawdzić, czy karta wielowalutowa, to coś, co nasz bank ma w swojej ofercie.
A może gotówka?
Czy za granicą warto płacić gotówką? Oczywiście, są sytuacje, gdy nie unikniemy posiadania na miejscu lokalnych banknotów i monet, szczególnie przy płatności w automatach czy parkomatach.
Część banków w ostatnich latach zrezygnowała z prowizji za wypłatę z bankomatów za granicą.
Inne oferują karty rozliczane w obcych walutach, gdzie nie poniesiemy dodatkowych kosztów przy wypłacie.
Warto przyjrzeć się tego typu rozwiązaniom, szczególnie przy popularnych walutach jak euro czy funty.
Rozważając wymianę pieniędzy, warto wziąć pod uwagę również e-kantory. Ponieważ przeważnie znajdziemy tam o wiele lepsze kursy niż w ich stacjonarnych odpowiednikach.
Aktualny ranking takich produktów można znaleźć na stronie https://rankingkont.org/ranking-kantorow-internetowych/
Jak nie przepłacać za granicą – co zrobić przed wyjazdem?
Jeśli nie chcemy niepotrzebnie stresować się o wygląd naszego comiesięcznego wyciągu bankowego z konta, warto przed wyjazdem dopilnować kilka istotnych kwestii:
1. Sprawdź, czy Twój bank oferuje kartę wielowalutową, bądź kartę rozliczaną w obcej walucie.
2. Upewnij się, że w przypadku kart wielowalutowych, Twoja karta uwzględnia walutę kraju, do którego wyjeżdżasz. A nie jest to tak oczywiste przy bardziej egzotycznych destynacjach.
3. Zapoznaj się z wysokością prowizji za wypłaty z bankomatów.
4. Zainstaluj mobilną aplikację Twojego banku, by na bieżąco śledzić wydatki i mieć pewność co do ewentualnych kosztów dodatkowych.
Te kilka prostych kroków sprawi, iż urlop czy wyjazd służbowy staną się przyjemnością – bez konieczności zamartwiania się o stan swojego konta.